Co warto wiedzieć o dokarmianiu ptaków?

Data publikacji: 28 listopada 2019

Co warto wiedzieć o dokarmianiu ptaków?

Warto pomagać ptakom, by ułatwić im dostęp do pożywienia i przetrwanie najcięższej pory roku. Należy jednak pamiętać, by robić to z głową. Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie, pamiętajmy, że będziemy odpowiedzialni za odwiedzających nas skrzydlatych gości. Musimy więc mieć na uwadze kilka ważnych zasad, aby zapewnić im zdrowy i pożywny bufet.

O czym należy pamiętać przy dokarmianiu ptaków:

 1. Zadbaj o bezpieczeństwo.
  Zawieś karmnik w bezpiecznym miejscu, by przylatującym ptakom nie zagrażały inne drapieżniki, takie jak np. koty.
 2. Dokarmiaj wtedy, kiedy trzeba.
  Udostępniaj „stołówkę” ptakom głównie zimą, kiedy ze względu na panujący za oknem mróz mają problem ze znalezieniem wystarczającej ilości pożywienia.
 3. Nie pozwól, aby karmnik był pusty!
  Dokarmiaj ptaki regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym mogą znaleźć pokarm, a przez to przestają go szukać. Co więcej, regularne napełnianie karmników przyciągnie więcej różnorodnych gatunków i pomoże utrzymać karmnik w czystości.
 4. Przygotuj zdrowe menu.
  Wybierz dla ptaków odpowiedni pokarm np. nasiona zbóż, kukurydzy, słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane, owoce jarzębiny, nasiona roślin dziko rosnących. Nie dawaj białego pieczywa i produktów solonych, gdyż takie produkty mogą im zaszkodzić! Zadbaj również o stały dostęp do świeżej wody.
 5. Dbaj o porządek
  Regularnie sprzątaj karmnik –  usuwaj z niego resztki starego jedzenia i utrzymuj czystość, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.