Pomagamy mieszkańcom Żytomierza w Ukrainie

Data publikacji: 25 stycznia 2023

Przerwy w produkcji podstawowych dóbr, problemy z dostawami wody, ciepła i prądu – to główne problemy ukraińskiej gospodarki powodowane trwającą wojną. Od pierwszych dni napaści Rosji na Ukrainę FUNDACJA GRUPY VECTOR BE ABLE TO HELP wspiera naszych wschodnich sąsiadów. Jeszcze przed Nowym Rokiem do Żytomierza, partnerskiego miasta Gdyni przekazaliśmy kilkanaście agregatów prądotwórczych.

 

Partnerskie wsparcie

Już niemal rok Ukraina broni swojej niepodległości.

Zniszczenia infrastruktury krytycznej, ale także bezpośrednie ataki na ludność cywilną powodują, że życie na terenie kraju staje się walką o przetrwanie. Szczególnie teraz – zimą. Dlatego postanowiliśmy włączyć się w transport pomocowy do Żytomierza – mówi Marta Kajut, pełnomocnik FUNDACJI BE ABLE TO HELP.

Gynia pomoc dla Ukrainy
Do Żytomierza trafiło z Gdyni 18 agregatów prądotwórczych. Fot. Magdalena Czarnek, Gdynia.pl

 

Jeszcze w grudniu do oddalonego o ok. 130 kilometrów od Kijowa miasta pojechały trzy palety sprzętu, łącznie 18 agregatów. Ułatwi to produkcję prądu na potrzeby społeczności Żytomierza, odczuwającej skutki działań wojskowych.

Niektórzy, zaraz po rozpoczęciu ostrzałów, wyjechali z Ukrainy, ale ci którzy zostali są w bardzo trudnej sytuacji. W Żytomierzu mieszka moja siostra, rodzice także zostali w Ukrainie. Problemy z dostawami prądu są bardzo duże. Jest on po prostu awaryjnie wyłączany – mówi Tetiana Hyzhko, pochodząca z Żytomierza członkini zespołu VECTOR.

Agregaty trafiły do m.in. szpitali i ogólnodostępnych miejsc pomocy obywatelom, tzw. „Punktów niezłomności”. To miejsca, w których mieszkańcy mogą skorzystać z Internetu, łączności komórkowej i elektryczności, naładować najpotrzebniejsze urządzenia.

 

Gdynia Grupa VECTOR pomoc dla Ukrainy
Akcję pomocy zorganizowało Miasto Gdynia wraz z lokalnymi firmami i organizacjami. Fot. Magdalena Czarnek, Gdynia.pl

 

To niewyobrażalne, by w XXI wieku rozmawiać o braku dostępu do wody, prądu, światła. Ale rzeczywistość podczas wojny jest straszna. Dlatego ta pomoc ma dla nas duże znaczenie – mówi Tetiana Kalashnykova, która po rozpoczęciu działań zbrojnych dołączyła do  VECTOR BLUE HUB, jednej ze spółek GRUPY VECTOR.

Akcję zorganizowało Miasto Gdynia przy współpracy z firmami i organizacjami: In Gremio, Kolibki Adventure Park, OPEC Gdynia i Grupą VECTOR.

Zespół VECTOR inicjatorem pomocy

Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę FUNDACJA BE ABLE TO HELP realizuje akcje pomocowe. Na potrzeby odbudowy zniszczonej infrastruktury telekomunikacyjnej z Grupy VECTOR do Ukrainy dotarły dwa tysiące elementów sprzętu technicznego. Koordynowaliśmy także organizację mieszkania udostępnionego przez VECTOR.

Gdynia Grupa VECTOR pomoc dla Ukrainy
Wiele propozycji pomocy zgłaszali pracownicy Grupy VECTOR. Na zdjęciu osoby zaangażowane w akcję wsparcia dla Żytomierza.

 

–   Jesteśmy dumni z podjętych dużych inicjatyw, jednak na początku, tak jak wszyscy, działaliśmy punktowo, wspierając zbiórki, osoby uchodźcze pojawiające się w naszym bezpośrednim środowisku, dołączające do firmy jako pracownicy. Wsparcie kierowaliśmy także do najmłodszych z doświadczeniem uchodźczym. Szczególnie w tamtym okresie wiele było możliwe przede wszystkim dzięki naszemu zespołowi – to pracownicy Grupy VECTOR zgłaszali propozycje pomocy – dodaje Marta Kajut.

Nie zwalniamy tempa – monitorujemy sytuację i wciąż wspieramy obywateli Ukrainy. W tym roku planujemy również kolejne działania na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży.