#LifeHack Academy: Otwieramy drzwi do dorosłości 

Data publikacji: 19 grudnia 2023

Nasza inicjatywa #LifeHack Academy powstała z chęci niesienia rzeczywistej pomocy i zrozumienia potrzeb młodych ludzi. W 2022 roku odbywaliśmy spotkania z młodzieżą z Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Ich początkowym celem było nawiązanie relacji z młodymi ludźmi, którzy na co dzień nie ma wsparcia w swoich rodzicach, opiekunach. Skutkuje to lękami związanymi z wejściem w dorosłość. Odkrywaliśmy ich potrzeby, rozmawialiśmy, spędzaliśmy wspólny czas na gotowaniu, graniu w gry.

Z tych spotkań wyłoniła się chęć zrobienia czegoś więcej. Narodziło się pragnienie, aby wspólne interakcje przyniosły młodzieży wskazówki i wiedzę pomagającą im odnaleźć się dorosłym życiu. Tak właśnie zrodził się projekt #LifeHack Academy. 

Założenia #LifeHack Academy 

Inicjatywę kierujemy do młodzieży w wieku około 16-20 lat. Na projekt składa się cykl tematycznych spotkań, które mają na celu stworzyć zasób wiedzy przydatnej w czasie wejścia w dorosłe życie. Każde zajęcia prowadzi kadra trenerów, składająca się z pracowników Grupy VECTOR. Prowadzący zdobywali poszczególne lifehacki na wielu płaszczyznach życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego.   

Nasze cele: wzmocnienie i rozwój  

W #LifeHack Academy uczymy, jak zyskać pewność siebie, poczucie sprawczości i zaradność, która jest niezwykle ważna w procesie wchodzenia w dorosłość. Dążymy do tego, by każdy uczestnik nabył nie tylko niezbędną wiedzę, ale także umiejętność samodzielnego zdobywania informacji – kluczową kompetencję w dzisiejszym świecie. Cele te osiągamy poprzez zajęcia i warsztaty. Ich tematyka skupia się wokół takich zagadnień jak:  

  • Zarządzanie budżetem domowym – nauka realistycznej oceny zarobków, kosztów życia, efektywnego oszczędzania, planowania budżetu na wakacje, wyboru odpowiedniego banku, unikania pułapek finansowych.  
  • Wdrożenie w rynek nieruchomości – zdobycie podstawowej wiedzy o aspektach związanych z procesami kupna, wynajmu, zaciągania kredytów hipotecznych, poznanie zasad i warunków standardowych umów dotyczących nieruchomości. 
  • Zapoznanie z zasadami rynku pracy – rozwijanie umiejętności tworzenia dobrego CV, poznanie metod autoprezentacji potrzebnych podczas rozmowy o pracę, poszukiwanie odpowiednich ofert pracy. 

W każdym z tych obszarów stawiamy na praktyczne podejście i aktywne uczestnictwo, aby młodzi ludzie mogli nie tylko zgłębić teorię, ale również przełożyć ją na konkretne działania w życiu codziennym.  

Projekt odbywa się w trakcie roku szkolnego. Po jego zakończeniu każdy uczestnik otrzyma pakiet materiałów, które posłużą mu jako przewodnik w pierwszych krokach stawianych w dorosłym życiu. #LifeHack Academy zakończy rozdanie certyfikatów oraz nagroda dla najbardziej aktywnego uczestnika warsztatów – odbycie stażu w Grupie VECTOR. 

 

 

Tworzenie realnych rozwiązań 

Pierwsze spotkanie z młodzieżą w ramach #LifeHack Academy odbyło się pod koniec listopada 2023 roku i było skupione na rozwijaniu praktycznych umiejętności, takich jak tworzenie CV i budowanie osobistych kompetencji.   

 

W ramach #Lifehack Academy Fundacji Grupy VECTOR, moje zajęcia o rynku pracy to autentyczna podróż w umiejętności dorosłego życia. Dzielę się nie tylko teorią, ale praktycznymi lifehackami, bazując na własnych doświadczeniach, włączając porażki, które były kluczowe na mojej drodze. Uwielbiam kształtować nie tylko wiedzę, ale konkretne umiejętności, pomagając młodym ludziom być gotowym na fascynujące wyzwania dorosłości. Nie jestem ekspertem, lecz partnerem do inspirujących rozmów, tworząc razem ścieżki do osobistego i zawodowego sukcesu.

– mówi Magda, wolontariuszka Fundacji BE ABLE TO HELP

 

Odkrywanie tego, co ukryte 

W projekcie #LifeHack Academy, oprócz dostarczania młodym ludziom kompetencji i zasobów potrzebnych do wejścia w dorosłość, stawiamy przede wszystkim na odkrywanie samych siebie. Tworzymy bezpieczną przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą odnaleźć swój potencjał, mocne strony, zidentyfikować słabości, nazwać wyzwania stojące przed nimi i zaplanować strategie potrzebne do ich pokonania. Chcemy, by nasze warsztaty stanowiły dla uczestników okazję do odkrycia ich wewnętrznego “ja”. Dzięki temu będą mogli budować pewność siebie opartą na głębokim zrozumieniu własnej osoby.