Misja roku 2022: pomoc dla Ukrainy

Data publikacji: 13 grudnia 2022

Troska o ludzi to fundament działalności Fundacji BE ABLE TO HELP. Głęboko poruszeni wojną toczącą się u naszych sąsiadów, od ponad 9 miesięcy nasze myśli i działania kierujemy w stronę Ukrainy i jej obywateli.

Od początku wojny wraz z polskimi partnerami i organizacjami charytatywnymi, angażujemy się w pomoc rzeczową oraz finansową dla poszkodowanych osób. Czynimy dobro w zróżnicowanej formie i na wielu płaszczyznach.

Do tej pory podjęliśmy szereg działań związanych ze wspieraniem uchodźców na terenie naszego kraju w ramach idei długofalowej pomocy.

  • Przez ponad 8 miesięcy Fundacja VECTOR koordynowała organizację mieszkania interwencyjnego udostępnionego przez Grupę VECTOR. W tym czasie ponad 20 osób miało nie tylko ciepłe schronienie, ale także mogło liczyć na wsparcie w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.
  • Stworzyliśmy dodatkowe miejsca pracy w Grupie VECTOR, dedykowane obywatelom Ukrainy. Zatrudnienie, a także organizacja lekcji polskiego, pozwoliły stanąć na nogi oraz zaadoptować się w nowej, trudnej sytuacji.
  • Dzięki współpracy Fundacji VECTOR oraz VECTOR SOLUTIONS, przekazaliśmy ponad 2000 elementów sprzętu technicznego, potrzebnego do odbudowy, zniszczonej w wyniku wojny, infrastruktury telekomunikacyjnej w Ukrainie.
  • To z czego jesteśmy niezwykle dumni to wsparcie oddolnych inicjatyw pracowników Grupy VECTOR. Ponad 15 wspólnie podjętych pomysłów, w tym min. organizacja zbiórek jedzenia i odzieży dla uchodźców goszczonych przez koleżanki i kolegów Grupy VECTOR, wsparcie transportów z pomocą humanitarną za wschodnią granicę (min. do Lwowa, Ivano-Frankivska), a także wsparcie finansowe na zakup potrzebnych rzeczy.
  • Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych poszkodowanych, którzy wraz ze swoimi opiekunami dotarli do Polski. Przyłączaliśmy się do akcji, dzięki którym, dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o wydarzeniach, które je spotkały. Z ramienia Fundacji ufundowaliśmy i zorganizowaliśmy całodniową wycieczkę do Centrum Nauki Experyment dzieciom, które uczestniczyły w półkoloniach pod skrzydłami Stowarzyszenia Magnolia z Gdańska. Wsparliśmy również akcję #liftUKRAINE, której pomysłodawcami były Fiberhost i Inea. W ramach tej inicjatywy zakupiliśmy 300 zestawów kredek, które były częścią paczek z kolorowanką, umilających podróż najmłodszym Ukraińcom.
  • Możliwość kontynuacji nauki jest ważną namiastką normalności jaką możemy zapewnić dzieciom z doświadczeniem migracyjnym. Dlatego, dla grupy dzieci ewakuowanych z domów dziecka w Ukrainie przebywających w Wiosce Dziecięcej w Siedlcach zdecydowaliśmy się przekazać niezbędny sprzęt komputerowy, który pozwolił im korzystać z nauczania zdalnego.

W dalszym ciągu obserwujemy i reagujemy na pojawiające się potrzeby obywateli Ukrainy poszkodowanych w wojnie. Każda inicjatywa Fundacji VECTOR, bez względu na jej skalę jest dla nas ważna i może zmienić czyjeś życie. Ostatnie miesiące potwierdziły, że mamy ogromne i otwarte serca i że jesteśmy gotowi do działania.

W imieniu Fundacji VECTOR BE ABLE TO HELP bardzo dziękujemy za zaangażowanie pracowników Grupy VECTOR oraz wszystkich partnerów, którzy przyczyniają się do wspólnego sukcesu.

Dziękujemy, jesteście niezastąpieni!